E-spor Turnuvalarına Nasıl Katılınır

E-spor Turnuvalarına Nasıl Katılınır

Dünyada ve Türkiye’dahi gitgide büyüyen bir kiteleye sahip olan espor çılgınlığı bundan sonra hudut tanımıyor. Federasyonlar, kulüpler, yönetmelikler… Profesyonel bir spor branşından bundan sonra farkı yok. Peki espor nedir ve nasıl profesyonel oyuncu olunur? Bu problemin cevaplarını haberimizde bulabilirsiniz.

En kolay diliyle birtakım pc oyunlarının profesyonel liglere katılan profesyonel oyuncular ile oynanmasıdır. Bir oyunun Espor olabilmesi amacıyla profesyonel lig olması gerekiyor. Espor ile normal oyunlar arasındaki farkı şu şekilde anlatabiliriz. Halı sahada oynanan bir futbol var bir dahi Süper Lig’dahi oynanan futbol var. Espor oyunların Süper Lig durumu diyebiliriz. Bir diğer söyleyişle Espor, oyunların profesyonel sahnesi… Tüm dünyayı sarmış ve geniş oyuncu kitlelerine ulaşmış pc ve konsol oyunlarında, oyuncular arasında düzenlenen ligler, turnuvalar ve yarışmalar e-Spor olarak nitelendiriliyor. Bir zamanın yakından tanıdığı Counter-Strike, Dota, League of Legends gibi MMORPG (massive multiplayer çevrimiçi role playing) ve FPS (first-person shooter) oyunları, internet yardımıyla milyonları aşan kitlelere ulaştı.

Doğal olarak, oyun sektörünün içerisinde bambaşka bir sektörün meydana çıkmasına vesile olan bu yayılım, oyuncular arasında düzenlenen turnuvalar yardımıyla bundan sonra genelgeçer bir spor türü kalitesini kazanmış halde. 2017 dünya çapında en çok kazanan oyuncu SKT T1 takımının oyuncusu ‘Faker’ olmuştu. Yaklaşık olarak 1 milyon dolardan azıcık daha çok bir rakam kazandığı olası oyuncu, şimdilik net bir bilgi bulunmasa dahi 2018 senesinde dahi en çok kazanan LoL oyuncusu halinde olduğu düşünülüyor. Riot Games’in Türkiye Ülke Müdürü olan Bora Koçyiğit, katıldığı bir televizyon programında 2018 senesinde Türkiye Şampiyonluk Ligi’nde oynayan bir oyuncunun ayda yalnızca oyundan asgari 15-20 bin lira gelir elde ettiğini açıkladı. Bu rakamın üstüne takım ve şahsi sponsorların dahi dahil olduğunu dile getiren Koçyiğit, rakamların oyuncudan oyuncuya, takımdan takıma değiştini dahi sözlerine ekledi. Paranın ve profesyonelleşmenin işin içine girmesi ile eSporcu olmak dahi oldukça ehemmiyet kazandı. Özellikle gençler arasında lisanslı eSporcu olabilmek ehemmiyet arz eden bir mevzu durumuna geldi. Ülkemizde dahi Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki Gelişmekte Olan Sporlar kategorisine alınan eSpor, geniş kitlelere seslenme ediyor.

Espor lisansı nasıl alınır?

İşte adım adım eSpor lisansı alma ile alakalı bilgiler… İlgili kuruma müracaat işleminden evvela, T.C. hüviyet numarası beyanı, sıhhat raporu, doldurulmuş tescil fişi ve 2 tane vesikalık resme sahip olmanız gerekiyor.

  • Yukarıdaki belgeleri tamamladıktan sonra müracaat prosedürünü menajerler yahut veliler dahi yapabiliyor.
  • Evraklar evvela ilçe müdürlüğüne onaylatılıyor daha ardından şayet sicil lisans servisinde alakalı işlemler gerçekleşiyor.
  • Diğer şehirlerdeki oyuncuların lisansları diğer bir şehirden dahi çıkartılabiliyor. Doğum yeri ve lisans gönül koymak dilenen yerin tıpkı vilayet olması koşulu yok.
  • Bulunduğunuz ildeki Gençlik ve Spor Bakanlığı Müdürlükleri adreslerine ulaşmak amacıyla buraya tıklayınız.

Doktordan alacağınız sıhhat raporunda dijital oyunlar amacıyla rapor istediğinizi söylemeniz, yani pc başında oyun oynamanızı etkileyecek bir vaziyet olmadığıyla alakalı rapor almanız gerekiyor. Aksi taktirde aldığınız rapor geçerli sayılmayacaktır. League of Legends FIFA CS:GO PES ZULA PUBG Fortnite Wolfteam Peki neler lüzumlu? Doktordan alacağınız sıhhat raporunda dijital oyunlar amacıyla rapor istediğinizi söylemeniz, yani pc başında oyun oynamanızı etkileyecek bir vaziyet olmadığıyla alakalı rapor almanız gerekiyor. Aksi taktirde aldığınız rapor geçerli sayılmayacaktır. Aile desteği Şunu derhal yeniden belirtmemiz gerekiyor. Eğer profesyonel bir e-spor oyuncusu olmak istiyorsanız arkanıza familya desteğini almanız koşul. Çünkü profesyonel e-spor oyuncuları, derhal 2-3 günde üst seviyeye ulaşmıyor. Bu dahi öncelikli olarak familya desteğini koşul kılıyor. Profesyonel olana kadar uzun bir süre amatör çapta takılıyorlar.