Güç Kaynağı Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken Maddeler

Güç Kaynağı Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken Maddeler

Güç kaynağı alırken dikkat edilecek 5 madde! Yeni bir masaüstü PC alırken doğru güç kaynağını seçmeniz koşul. Peki nelere dikkat etmelisiniz? Yeni bilgisayarınız üzerinde hangi Intel Skylake işlemciye yer vereceğinizi uzun uzun düşündünüz, ayrıntılı araştırmalarınıza karşın Nvidia ve Radeon grafik kartları arasında kararsızsınız. Güç kaynağı (PSU) konusu ile ilgili şayet hiç kaygı etmenize lüzum yok, zira rastgele bir güç kaynağı işinizi görecek.

Güç kaynakları, işlemciler, ekran kartları gibi tanıtım malzemesi olmasalar dahi çok önemliler. Yanlış bir güç kaynağı, bilgisayarınızın değleri bileşenlerinin yanmasına niçin olur, yani size pahalıya malolabilir. Güç kaynağına bütün paranızı dökmeniz gerekliliğini söylemiyoruz; piyasada pekçok elverişli fiyatlı model dahi var. Basitçe anlatmaya çalışırsak, güç kaynağı satın alırken sürekli watt değerlerine bakın ve tepe watt değerini geçin. Devamlı watt değerinden bahsetmeyen yahut hangi watt değerinden bahsettiğini belli etmeyen ürünleri satın almayın. Kaç watt’a gereksiniminiz var? Yüksek kapasiteli bir oyun PC’si, kolay bir ev-ofis PC’sinden daha çok watt’a gereksinim duyacaktır.

 

Peki, tam manasıyla ne kadar watt’a gereksiniminiz olduğunu nasıl hesaplayabilirsiniz? İnternet, gereksinim duyduğunuz kuvveti hesaplayabilen kolay hesap makineleriyle dolu. Her iki hesap makinesi dahi gereksinim duyduğunuz watt ile ilgili size düşünce veriyor. İhtiyacınız olan 370 watt şayet azıcık daha kuvvetli bir güç kaynağını, mesela 400W’lık bir ürünü tercih edin. PC’nize gelecekte yeni parçalar eklemeyi düşünüyorsanız, bu misal amacıyla 500W’lık bir PSU’yu dahi tercih edebilirsiniz. Tasarruflu güç kaynakları ile tasarruf edin İhtiyacımızdan çok kaynağı tüketmemek, mühim sosyal sorumluluklarımız arasında. Dünyayı düşünmüyorsanız dahi elektrik faturasından tasarruf edebilirsiniz. Güç kaynakları elektriği AC’den DC’ye dönüştürürken bir kısmını zarar eder. Güç kaynağınızın ne kadar verimli olduğu bu noktada meydana menfaat.

En verimli güç kaynakları, 80 Plus puanıyla geliyorlar. 80 Plus güç kaynakları dahi kendi aralarında değişik seviyelere sahipler (en kötüden en iyiye doğru): 80 Plus, 80 Plus Bronze, 80 Plus Silver, 80 Plus Gold, 80 Plus Platinum, 80 Plus Titanium. Güç tasarrufu yüksek olan güç kaynaklarının bir diğer üstünlüğü, çok daha düşük ısınmaları ve çoğunlukla daha düşük gürültüyle çalışmaları. Üreticiler, bu yeteneklere sahip PSU’lardan gururla bahsederler fakat kuşkunuz varsa, 80 Plus desteklenmiş güç kaynaklarının tam listesine . Göz ardı edebileceğiniz detaylar Güç kaynağı satın alırken pekçok teknik terime rastlayabilirsiniz. Rails, Voltage Stability, Cabling, Connectors, Repair Units gibi. Bu konu ile ilgili uzmanlaşana kadar bu terimleri güvenle bir kenara bırakabilirsiniz.