Mouse Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mouse Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mouse alırken nelere alaka göstermek lazım olur? İlk önce  alacağımız  mouse’un optik okuyucusunun olması ve USB port üzerinden çalışabilmesi  kesinlikle lazım olur. Toplu mouse?ların sık sık temizliğe gereksinim duyması, atlama yapması ve stabilize dertleri sebebiyle dahi bundan sonra unutulmaya yüz tuttu. Optik mouseların kavrama kuvveti ve tarama kapasitesi  toplu Mouse?lara oranla çok daha yüksek. Eğer profesyonel niteliklere sahip bir Mouse kullanmak dilerseniz lazer Mouse tercih etmelisiniz. USB olması dahi  kesintilerin önüne geçilmesine, devamlı  tak-çıkar zahmetine yol açar. Bilgisayarımızı sadece  internette sörf hedefiyle kulanıyorsanız kablosuz mouse tercih edebilirsiniz. Aksi halde; kablolu Mouse size sorun ve çalışma güçlülüğüne yol açar. Razer gene bildiğimiz orijinal dizayn tarzını elverişli yapı ile çok iyi derece iç içe geçirmiş ve ele tam oturan, iyi kavranabilen bir Mouse modeli tasarlamış bu nedenle Mamba, uzun zamanlı kullanımlarda kullanıcıya hiç bir rahatsız lık  vermemekte dir. Öncelikle Mamba klasik bildiğimiz mouse’lardan değişik olarak hem kablolu üstelik kablosuz kullanıma imkan sağlıyor. Ayrıca üstünde tespit edilen pil ve DPI göstergeleri yardımıyla mouse’un halini ani takip edebiliyorsunuz.

DPI Ne Kadar Önemli?

Bunun yanı sıra E-spor için de dikkat edilmesi gereken şeylerden birisi de mouse’dır. Mouse seçiminde en mühim hususlardan birisi DPI değerleridir. Günlük kullanımda her ne kadar büyük bir önemi olmasa dahi bilhassa profesyonel kullanımlarda DPI değerleri kullanıcı tecrübesini büyük ölçüde değiştirebiliyor. DPI en anlaşılır tanımıyla inch başına mouse’ların okuyabileceği nokta adedi demek. DPI kıymeti ne kadar yüksek olursa mouse imlecinin ekran üzerindeki gelişme sürati dahi o kadar yüksek oluyor. Grafik dizayn ile uğraşan bireylerin detayları kaçırmamak namına düşük DPI değerlerine sahip mouse’ları kullanması gerekirken kompetitif oyun oynayan şahıslar, reflekslerini karşılayabilecek yüksek DPI değerlerine gereksinim duyuyor. Kullanım amacınızı saptadıktan sonra geniş model aralığına sahip olan arasından kendinize elverişli olanı keşfedebilirsiniz.

Oyuncu Mouse’ları Gaming mouse söz hususu olduğunda şayet dikkat edilmesi gereken çok daha çok değişken bulunmaktadır. Farklı oyun türlerinde her mahsul aynı performansı gösteremeyebiliyor ve kullanıcıları memnun edemeyebiliyor. Logitech gibi lider markalar bu problemi ortadan kaldırmak hedefiyle direkt olarak oyun çeşitlerine hususi olarak geliştirilmiş mouse modelleri üretiyor. FPS türü oyunlarda mouse hareketleri çoğunlukla refleksler tarafında gerçekleştiğinden yüksek DPI değerlerine sahip bir mouse’a gereksinim duyuluyor. MOBA ve MMORPG tipi oyun türlerinde şayet düzensiz kombinasyonların tek bir tıklamayla gerçekleştirilebileceği makro desteklenmiş modellerine gereksinim duyuluyor. LOL gibi MOBA (çevrim içi çok oyunculu harp arenası) oyunlarında kritik öneme sahip olan kabiliyet ve eşyaların kısayol tuşları mouse’ların makrolarına kayıt edilebiliyor. MMORPG (devasa çok oyunculu rol yapma oyunu) tipi oyunlarda şayet başarıya ulaşmak hedefiyle düzensiz kabiliyet kombolarının gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Makro Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aynı anda 3 tuşa aniden basmak kullanıcıları epey zorlayacağından MMORPG oyuncularının pekçoğu makro özelliğini yayınlayan mouse modellerini tercih ediyor. Logitech yönünden imal edilen Prodigy mouse modeli 200 ve 6000 değerleri arasında ayarlanabilen DPI ölçeği ve üstünde tespit edilen 2 makro tuşu ile elverişli bir giriş düzey gaming mouse olarak öne çıkıyor. Tamamen oyunlar ve kullanıcı bağımlılıkları tarafında imal edilen modelleri, kullananlara en iyi tecrübesi yaşatmak hedefiyle üretiliyor. Taşınması Kolay Kablosuz Mouse’lar Kablosuz modelleri sık sık gezi eden yahut gün içinde bilgisayarını taşımak mecburiyetinde olan kullanıcılar yönünden beğeniyle karşılanıyor. Bluetooth ve wireless teknolojisinden yararlanılarak imal edilen kablosuz mouse modelleri, bürolarda yaşanan kablo karmaşasını önlemekte epey kabiliyetli oluyor.

Kablosuz modelleri başka  modellerine oranla çok daha minimal bir yapıya sahip oluyor. Modern tasarımlar ile desteklenen bu minimal yapı, bu ürünleri hem her ortama elverişli üstelik kolaylıkla portatif bir duruma getiriyor. Kablosuz mouse’ların DPI ölçekleri çoğunlukla ortalama 1.000 ila 3.000 değerleri arasında değişiyor. Böylece bu mouse’lar hem günlük işlemlerde üstelik kolay oyunlarda kolaylıkla kullanılabiliyor.

Kablolu Mouse’lar Kablolu mouse’lar çoğunlukla profesyoneller ve bilgisayarları durağan duran kullanıcılar yönünden tercih ediliyor. Profesyoneller yönünden tercih edilmelerinin nedeni, sahip oldukları data nakil sürati oluyor. Bluetooth ve wireless teknolojisi büyük ölçüde ilerlemiş olsa dahi bilhassa profesyonel e-spor oyuncuları şimdi kablolu modellerini kullanmayı tercih ediyor. Altın ile kaplanan USB girişleri data nakil süratini nerdeyse 3 kat daha artırıyor ve böylelikle bilgiler gecikmesiz bir şekilde iletilebiliyor. Genellikle kablolu mouse’ların kablo uzunluğu 1 m seviyesinde oluyor fakat birtakım modellerde bu uzunluk 2 metreye kadar çıkabiliyor. Mouse’lar, aynı başka gibi pc tecrübesini direkt olarak büyüleyici özelliklere sahip oluyor.